Poradnia Logopedyczna SYLABA 607533085 , Poradnia Psychologiczna BALANS 602527117
EEG-Biofeedback

biofeedbackNeuroterapia EEG-Biofeedback to nowa metoda medyczno- psychologiczna umożliwiająca optymalizację pracy mózgu. Obecnie wykorzystywana do wspomagania leczenia w ośrodkach rehabilitacyjnych, klinikach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych- cieszy się dużym uznaniem w Polsce. Jest oficjalną metodą leczenia wpisaną do Międzynarodowego Spisu Procedur Medycznych. Biofeedback to terapia oparta na metodzie biologicznego sprzężenia zwrotnego, prowadzona jest z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury, która na bieżąco monitoruje parametry neurofizjologiczne trenowanej osoby.

Na czym polega trening EEG Biofeedback?

Terapeuta uwzględniając dane z przeprowadzonego wywiadu, badania EEG oraz – w naszym Centrum- także w oparciu o wyniki badań psychologicznych i neuropsychologicznych oraz szczegółowe pomiary do Biofeedback’u, czyli QEEG, proponuje treningi w postaci wideogry. Podczas sesji na głowie pacjenta umieszcza się elektrody monitorujące fale mózgowe. Osoba grająca uczy się za pośrednictwem stanu relaksowania i koncentracji wpływać na stan swojego organizmu (w tym przypadku fal mózgowych). Każda prawidłowa aktywność mózgu jest widoczna na ekranie komputera i dodatkowo potwierdzana sygnałem dźwiękowym (punkty), dzięki czemu mózg uczy się funkcjonować w prawidłowych zakresach fal mózgowych.

Co możemy uzyskać stosując treningi EEG Biofeedback?

biofeedback2Osoby zdrowe mogą -w zależności od potrzeb i zastosowanego programu treningowego- znacznie poprawić koncentrację uwagi, wspomóc procesy zapamiętywania, zwiększyć kreatywność, motywację do pracy, koordynację ruchową oraz zmniejszyć poczucie napięcia i niepokoju. Osoby chore mogą natomiast uzyskać redukcję myśli natrętnych, podwyższenie nastroju, zwiększenie motywacji, redukcję niepokoju, lęku, poprawę funkcji poznawczych (pamięci i uwagi).

Jak długo trwa terapia?

Długość terapii (liczba treningów) uzależniona jest od rodzaju schorzenia oraz indywidualnych możliwości pacjenta i obejmuje mniej więcej od 15-20 sesji u osób zdrowych, poprzez 30-40 w zaburzeniach snu i lękowych, do 60 lub więcej sesji (łącznie – nie koniecznie w jednym, nieprzerwanym ciągu) w ADHD, ADD i zaburzeniach neurologicznych. Ważna jest systematyczność, treningi powinny odbywać się 1-2-3 razy w tygodniu. Minimalna częstotliwość sesji – jedna tygodniowo, przerwa nie powinna przekraczać dwóch tygodni.

Komu polecamy treningi EEG Biofeedback?

  • Dzieciom i młodzieży pragnącej polepszyć swoje wyniki w nauce (ważne egzaminy, testy, nowe etapy w edukacji, trudności z koncentracją) oraz dzieciom z problemami w nauce – ADHD, ADD, problemy dyslektyczne.
  • Dorosłym funkcjonującym w nadmiernym stresie, od których wymagane jest skupienie uwagi i podejmowanie szybkich decyzji (menadżerowie, sportowcy, przedsiębiorcy, lekarze).
  • Dzieciom i dorosłym, u których konieczne jest korygowanie dysfunkcji mózgowych, powstałych w wyniku zaburzeń rozwoju mózgu oraz jego urazów: udary – afazje, mózgowe porażenie dziecięce, urazy czaszki, niedokształcenie mowy, epilepsja i inne nieprawidłowości w zapisie EEG.

Do treningów EEG-Biofeedback w naszym Centrum staramy się jednak podchodzić bardzo odpowiedzialnie, oferując je tylko tym pacjentom, którzy kwalifikują się do tego rodzaju pracy (kiedy wiemy, na podstawie dokładnie zgromadzonych informacji i szczegółowej diagnozy, że jest bardzo duża szansa na uzyskanie efektów i uzasadnione jest zastosowanie akurat tej formy pomocy). 

W wielu wypadkach sami proponujemy zastosowanie innych form np. psychoterapii, terapii pedagogicznej czy logopedycznej lub łączymy je ze sobą stosując wówczas treningi Biofeedback jako uzupełniające, wspomagające.

****

KONTAKT :

EEG-BIOFEEDBACK – pierwsza wizyta ; ustalenie czy rozpoczynać neuroterapię, opracowanie indywidualnego planu treningów (dzieci i dorośli) TEL. 602 – 527 – 117

****

Po więcej informacji zapraszamy do zakładki : NASZ SPOSÓB PRACY W NEUROTERAPII.